Home

IX edycja AUTO NOSTALGII

IX edycja Auto Nostalgii odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia w nowej lokalizacji - Global Expo w Warszawie (Modlińska 6D). Na terenie dawnej fabryki FSO na pasjonatów motoryzacji

czytaj więcej...

67 rocznica rozpoczęcia produkcji w FSO

Zapraszamy wszystkich entuzjastów oraz sympatyków FSO na coroczną imprezę z okazji rozpoczęcia produkcji aut na warszawskim Żeraniu.

czytaj więcej...

Autonostalgia 2012

1-3 Czerwca w centrum Targowo-Kongresowym MT Polska odbyła się druga edycji targów zabytkowej motoryzacji Autonostalgia 2012. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

czytaj więcej...

Fotorelacja: XXI Ogólnopolski Zlot FSOAK Toruń 2011

Za nami kolejny udany zlot! Tym razem miejscem na nasze spotkanie był Camping Tramp w Toruniu. Organizatorem zlotu był Czeczun i trzeba mu pogratulować bardzo dobrej organizacji. Pogoda w większości

czytaj więcej...

Fotorelacja: XXI Ogólnopolski Zlot FSOAK Toruń 2011

Za nami kolejny udany zlot! Tym razem miejscem na nasze spotkanie był Camping Tramp w Toruniu. Organizatorem zlotu był Czeczun i trzeba mu pogratulować bardzo dobrej organizacji. Pogoda w większości

czytaj więcej...
http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/366084AN2019.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/406522zt_wydarzenia.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/7313571.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/657332P6016394.JPG http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/631852P8144833.JPG http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/610169P8144837.JPG
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Montaż elektrycznych lusterek w polonezie plus
Wpisany przez SeBa89   
wtorek, 20 września 2011
Opisywany sposób montażu dotyczy oryginalnego produktu FSO-zapakowane w takie pudełko:

Pełny komplet: 2x lusterko elektryczne, joystick ,zaślepka joysticka umożliwiająca montaż w polonezach tzw. ?minusach? wiązka przewodów, trójkątne zaślepki ręcznej regulacji , instrukcja montażu (model MR93)

 

 

 

 

Potrzebne do montażu:
-śrubokręt gwiazdkowy najlepiej z magnesem
-klucz płaski 10tka-nożyk
-kilka szybkozłączek (wsuwek) do przewodów-sprawne palce J
-trochę wolnego czasuNajlepiej wykonać to w dwie osoby.

No i jedziemy:
1) rozbieramy boczki drzwiowe i ściągamy zaślepki od ręcznej regulacji lusterek.

2) Rozbieramy dolna partię deski czyli część z przełącznikami i pokrętłem regulacji świateł:

 

oraz schowek.

2) demontujemy stare lusterka odkręcając dwie śrubki z każdej strony  drzwi

3) wstawiamy nowe przykręcając je do drzwi i wprowadzając kabelki od nich do wnętrza drzwi.

Przystępujemy do podłączenia elektrycznego:

1)Rozciągamy wiązkę:
odnajdziemy na niej kabelki odpowiedzialne za poszczególne funkcje lusterek:

 

Od lewej:
czarny-masa brązowy ?odpowiedzialny za zasilanie podgrzewaczy lusterekżółto-czerwony ?zasilanie joysticka (podświetlenia) 
czerwony- zasilanie regulacji lusteroraz kostkę w którą wpinamy joystick :    2)Przeciągamy przy pomocy drugiej osoby wiązkę nad kolumną kierownicy poprzez górę konsoli centralnej i części górnej deski ?powinno się ładnie schować. 
3) Wystające złączki przeciągamy przez dziurkę od przewodów pod tapicerką podłogi uprzednio ściągając listewkę  
4) przeciągamy kabelki przez dziurę w nadwoziu  i gumy do drzwi

5) podpinamy złączki luster do tych wprowadzonych od wiązki ? nie da się ich pomylić . Punkty 3-5 wykonujemy również dla drzwi lewych pozostawiając na wierzchu jedynie kabelki połączeniowe wymienione powyżej oraz kostkę joya.
Następnie podłączamy te kabelki do odpowiednich miejsc w instalacji samochodu . W moim przypadku wykonałem to tak:
-czerwony zasilający: wpiąłem się pod wolny kabel prądowy od alarmu (fioletowy) w skrzynce bezpieczników.  Można również wykorzystać inny wolny kabelek ale to już trzeba dobierać się do licznika a z tym większy kłopot.

-czarny (masa) podpiąłem do jednej ze śrub przykręconej do nadwozia w okolicach regulacji świateł pod licznikiem 
-czerwono ?żółty od zasilania joysticka wpiąłem do kabelka odpowiedzialnego za podświetlenie regulacji świateł (pomarańczowy)
-brązowy od podgrzewacza ?tutaj trzeba pamiętać ze trzeba wpiąć się przed bezpiecznik od ogrzewanej szyby ?znajdziemy go na tabliczce informacyjnej na pokrywie bezpieczników.

Podłączamy wtyczkę joysticka w odpowiednie styki na nim i możemy przystąpić do testów. Pewnym problemem okazuje się fakt, że po prawidłowym podłączeniu lusterek do instalacji kierunek ruchu poziomego lusterek nie odpowiada adekwatnym ruchom joysticka . Skąd taki problem? Nie wiadomo.
Kwestia przyzwyczajenia. Można to poprawić ale to już tylko dla elektryków-amatorów J Można też zmienić sobie kolor podświetlenia regulatora. Najprościej jest wykonać to przez nałożenie na żaróweczkę silikonowego kapturka w odpowiednim kolorze. Bardziej ambitni mogą postarać się rozebrać regulator i założyć podświetlenie diodami LED w dowolnym kolorze.

Jeśli wszystko poprawnie podłączyliśmy możemy cieszyć się elektrycznymi lusterkami w naszym Plusie J 
Pozostaje nam złożenie wszystkiego do kupy i założenie trójkątnych zaślepek od ręcznej regulacji (należy wykonać nowe otwory w drzwiach na wkręty gdyż te oryginalne nie zgadzają się -dziwne)

 

Można również zaślepić oryginalne plusowe. Ja wykonałem to tak:

Mam nadzieje że ten artykuł pomoże Wam w montażu tego przydatnego gadżetu jakim są elektryczne lusterka.