Home

IX edycja AUTO NOSTALGII

IX edycja Auto Nostalgii odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia w nowej lokalizacji - Global Expo w Warszawie (Modlińska 6D). Na terenie dawnej fabryki FSO na pasjonatów motoryzacji

czytaj więcej...

67 rocznica rozpoczęcia produkcji w FSO

Zapraszamy wszystkich entuzjastów oraz sympatyków FSO na coroczną imprezę z okazji rozpoczęcia produkcji aut na warszawskim Żeraniu.

czytaj więcej...

Autonostalgia 2012

1-3 Czerwca w centrum Targowo-Kongresowym MT Polska odbyła się druga edycji targów zabytkowej motoryzacji Autonostalgia 2012. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

czytaj więcej...

Fotorelacja: XXI Ogólnopolski Zlot FSOAK Toruń 2011

Za nami kolejny udany zlot! Tym razem miejscem na nasze spotkanie był Camping Tramp w Toruniu. Organizatorem zlotu był Czeczun i trzeba mu pogratulować bardzo dobrej organizacji. Pogoda w większości

czytaj więcej...

Fotorelacja: XXI Ogólnopolski Zlot FSOAK Toruń 2011

Za nami kolejny udany zlot! Tym razem miejscem na nasze spotkanie był Camping Tramp w Toruniu. Organizatorem zlotu był Czeczun i trzeba mu pogratulować bardzo dobrej organizacji. Pogoda w większości

czytaj więcej...
http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/366084AN2019.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/406522zt_wydarzenia.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/7313571.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/657332P6016394.JPG http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/631852P8144833.JPG http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/610169P8144837.JPG
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przykładowy system audio w samochodzie Fiat 125p
Wpisany przez Siurzewski   
sobota, 29 grudnia 2007
Moja przygoda z audio w samochodzie zaczęła się jak to często bywa od wirusa, zostałem zarażony przez znajomego sąsiada, który z powodu braku Internetu w domu często odwiedzał mnie w niedzielne wieczory celem przejrzenia zawartości serwisu Allegro, a konkretnie działu Car-Audio. Tak to się wszystko zaczęło, od przeglądania i planowania. Myślę, że pierwszą istotną sprawą jest zadanie sobie pytania, czego oczekuję od swojego systemu, jakiej muzyki słucham i ile mogę na to przeznaczyć pieniędzy. Kiedy znamy już te odpowiedzi i zaczynamy zakupy nasunie się kolejne z pytań?... Nowe czy używane??. Jest to oczywiście ściśle powiązane z budżetem, jakim dysponujemy. Ja wybrałem sprzęt używany, ale dobry. Jest to bardzo ważna decyzja i postaram się troszkę zagłębić w tym problemie.

 

 

Dobry, nowy przedni zestaw głośników, tj. 2 X 16cm + 2 X syczki + kpl. Zwrotnic kosztuje ( moim zdaniem) od 600-700 zł w górę. To jest tak zwana dobra,średnia półka. Jeśli doliczymy do tego koszt dobrego radia, jakieś 900zł zbliżamy się do kwoty 2000zł doliczając bezpieczniki, przewody i inne duperele. Co mamy ze te dwa klocki??, Moim zdaniem prawie nic. Ale dobrze zamontowany system przedni potrafi już naprawdę dobrze zagrać i dużo osób stwierdza ?dla mnie wystarczy?. Niestety mnie to nie wystarczy, dlatego postanowiłem kupować dobre sprawdzone komponenty w dobrym stanie, które kiedyś kosztowały sporą sumę pieniędzy. Oczywiście każdy zaraz sobie myśli, no tak, ale na nowe mam gwarancję i na pewno się nic nie popsuje. Wiele osób po takim przemyśleniu udaje się do sklepu w celu zakupienia nowego zestawu firmy BOSCHMANN za 249zł ze wszystkimi możliwymi dodatkami i pięknymi rysunkami na membranach, które to zapewne dodają sporo basu. Później jednak okazuje się, że zestaw gra bardzo słabo i po kilkukrotnym dobrym głośnym odsłuchu głośniki zaczynają charczeć i trzeba je reklamować. Jest prosta zasada, bez powodu coś nie kosztuje 250zł!!. Patrząc jednak z drugiej strony można kupić dobre, używane głośniki za tą kwotę, które jeśli były traktowane w sposób odpowiedni pograją nam dłużej i lepiej niż wspomniane wcześniej buszmeny. Ja osobiście uważam ze, jeśli ktoś, kiedyś wydał na swoje głośniki radio czy wzmacniacz 1500 marek to na pewno to radio szanował, bo wiedział ile kosztowało, sądzę też, że osoby, które kupują markowe dobre rzeczy wiedzą, czego szukają i potrafią o to dbać. Ta grupa ludzi nie jeździ, na co dzień VW Golfem serii II, którego najpierw się słyszy potem widzi. Dlatego moim zdaniem bardzo dobre stare radia czy głośniki bardzo często są w bardzo dobrym stanie i właśnie je warto jest kupić. Nie jest to oczywiście reguła i jak wszędzie zdarzają się przypadki próby sprzedaży dobrych markowych rzeczy w opłakanym stanie.

Ostatnia ważna rzecz przemawiająca moim zdaniem za używanym sprzętem to fakt, że w przypadku zakupu używanego radia czy wzmacniacza za 400zł, kiedy okaże się ze sprzęt nam ?nie leży?, czyli nie gra tak jak oczekiwaliśmy istnieje duże prawdopodobieństwa sprzedania go po takiej samej cenie. W przypadku nietrafionego wyboru przy sprzęcie nowym tracimy i to sporo!!.

Pierwszy zakup, czyli radioodbiornik w języku fachowym nazywany jednostką sterującą J

W tym przypadku miałem szczęście, bo kupiłem radio po znajomości, polecone przez osobę, która posiada sporą wiedzę na temat car audio. Mój wybór padł na firmę, Clarion która moim zdaniem jest liderem pod tym względem. Są oczywiście różne gusta i każdemu podoba się coś innego, ale kto słyszał ten wie, o co chodzi J. Należy jednak pamiętać ze marka to nie wszystko i jak każda firma, produkuje coś żeby zarobić. Dlatego w ofercie Clariona też znajdują się modele nisko budżetowe, które bez względu na markę ( Clarion , Alpine , Sony czy inne ) należy BEZWZGLĘDNIE omijać. Jak już wcześniej napisałem ?bez powodu coś nie kosztuje 250zł?).

Mój wybór padł na model ARX9170R, radio z lat 90-tych, które w katalogu kosztowało prawie 1400 marek!!. Fakt stare.... Ale jare i jak gra. Jest to niestety kaseciak.

Radio posiada 3 wyjścia RCA , nie posiada wzmacniacza, jest to tak zwany, DECK.

Dodatkowo jest tam wyjście na zmieniarkę CD i procesor.

Nie chcę koniecznie wszystkich namawiać na markę Clarion bo bardzo dużo firm ma w swojej ofercie rodzynki, np. SONY które robi dość mocno średnie radia, powiedziałbym nawet słabe ma kilka ?rodzynków?, które jak znajdzie się w dobrym stanie warto kupić.

Kupiłem radio i potrzebuję wzmacniacz.

Kolejny raz miałem szczęście, kupiłem wzmacniacz od znajomego ( tego, co mnie zaraził) za symboliczna kwotę 150zł. Harmann/Kardon, marka ceniona na całym świecie, szczególnie z produkcji wzmacniaczy. Pamiętajcie kolejną ważną rzecz. Jeśli producent robi dobre radia zaliczane do czołówki światowej nie znaczy, że robi dobre wzmacniacze czy głośniki!!. Pamiętajcie o tym!!.?Przykład firma Clarion, świetne radia , średnie wzmacniacze i głośniki. To samo Alpine.

Wzmacniacz dobieramy oczywiście pod głośnik. Nie wolno stosować zbyt słabego wzmacniacza do mocnych głośników gdyż mocno obciążony wzmak powoduje bardzo duże zniekształcenia harmoniczne, które też mogą uszkodzić głośniki!. Z tego, co pamiętam przyjmuje się, że moc wzmacniacza powinna wynosić 70-75% mocy głośników. Tak naprawdę czytałem już różne rzeczy i opinii na ten temat jest wiele. Moim zdaniem najważniejsze, aby wzmacniacz nie był zbyt słaby. Lepiej kupić mocniejszy wzmacniacz i skręcić go pokrętłem od wzmocnienia niż wysilać słaby wzmacniacz do zasilania mocnych głośników.

Pierwsze głośniki....

Kupiłem sam bez pytania osób mądrzejszych i..... Wydałem 150zł na marne J.

Wybór padł na używane głośniki marki PIONEER o średnicy 6X9.

W 125p. jedynym miejscem gdzie możemy je zamontować jest tylna półka.

Tylną oryginalną półkę należy oczywiście zastąpić nową grubszą,najlepiej, jeśli zrobimy ja z MDF-u. Jest to materiał, który doskonale niweluje drgania powstające podczas grania głośnika. Do słabszych zestawów może zastosować też płytę wiórową lub sklejkę.

Pierwszy odsłuch....

No mówię sobie FENOMENALNIE J, byłem bardzo zadowolony i myślałem, że mam naprawdę kozacki sprzęt.... Do momentu, kiedy posłuchałem czegoś innego. Dokładnie mówiąc zestawu firmy CANTON, w którego skład wchodzą dwa 20cm głośniki basowe, dwa średniotonowe 12cm głośniki oraz 25mm syczki. W komplecie powinny znajdować się 4 zwrotnice. Zestaw grał w BMW E30 fenomenalnie, 20stki w półce, 12stki w drzwiach, syczki na słupkach. Koszt zestawu 147zł, licytacja na Allegro!!!!!. Nie będę porównywał tego do nowego zestawu, Boschmanna bo naprawdę szkoda czasu.

Wyszukanie owego zestawu Cantonów do kwoty 150zł okazało się bardzo bardzo trudne, szukałem 6 miesięcy, co kilka dni przeglądając Allegro. Kupiłem za 400zł, sporo, ale wiedziałem, co kupiłem i za co zapłaciłem. Miałem też świadomość, że ten zestaw sprzedawany był w sklepach kilka lat temu za grube pieniądze.

Po kilku tygodniach sprzęt założyłem w swoim 125p., grało dość dobrze, ale i nie rewelacyjnie, daleko mi było do kolegi E30. Zasięgnąłem, więc rady kogoś, kto się trochę zna. Problemem okazał się wzmacniacz firmy Alpinie, który nie dość, że był trochę za słaby to nie był to w dodatku jakiś wybitny model. W tym okresie byłem już dosyć mocno zafascynowany tematem Car Audio. Zrozumiałem sąsiada, który godzinami przeglądał dział Car Audio na Allegro.

Zakupów ciąg dalszy.... Czyli równia pochyła

Wiedziałem, że płynę i że powinienem zainwestować nadprogramowe 400zł w zawieszenie, ale, po co skoro na Allegro jakiś Janek wystawił procesor dźwięku firmy Clarion model DPH9300 nie dość, że najgrubszy model z tamtych lat to jeszcze dedykowany do mojego radia. Po podpięciu procka w radiu pootwierało się mnóstwo nowych opcji, część guzików ożyła i zaczęła działać. Fajnie, mnóstwo strojenia,opcji, bajerów. Po kilkutygodniowych ustawieniach metodą prób i błędów doszedłem do jako takiego ładu i byłem w miarę zadowolony z tego, co mam, ale ciągle było mało. Myślałem, co by tu jeszcze zmienić dokupić....

 

Mój sprzęt dzisiaj....

Radio Clarion ARX9170R
Procesor dźwięku Clarion DPH9300 
Zmieniarka CD Clarion

Dwa zestawy głośników Canton RS-5
Cztery głośniki 20cm zamontowane w tylnej półce
Dwa głośniki 12cm w drzwiach przednich
Dwa głośniki 12cm w drzwiach tylnych
Dwa, syczki na desce rozdzielczej

Wzmacniacze

Harman/Kardon 15W
Harman/Kardon 15W

Alpine 30W

Ile to wszystko kosztuje??

1750 zł, a większość rzeczy to naprawdę bardzo dobre wysokie modele. Nigdy nie zamienię swojego zestawu na nowy za 2000zł, o którym napisałem na początku.

Co dalej????Na pewno wymiana zwrotnic, bo w szczególności tylne nie są dobrze dobrane.

Wymiana kabli na markowe.

Kilka porad na koniec:

Pamiętaj, że wraz ze wzrostem mocy wzmacniacza spada jego jakość brzmienia, jest ona szczególnie słyszalna w wysokim i średnim paśmie częstotliwości.

  1. Tanie nigdy nie jest dobre!
  2. Właściwy montaż głośników, sposób wygłuszenia to 50% sukcesu
  3. Najpierw pytaj, potem działaj
  4. Dobry głośnik ma dobrze grać a nie ładnie wyglądać
Jak to wszystko jest podłączone??

Istotną sprawą jest fakt, że udało mi się obsadzić wszystkie wyjścia z procesora, jest to szczególnie słyszalne przy strojeniu i przy używaniu niektórych funkcji procesora. W momencie podpięcia procesor przejmuje na siebie wszystkie funkcje, radio staje się jakby tylko pilotem do wydawania poleceń.

Ciekawostka ? Procesor DPH 9300 zmienia próbkowanie zmieniarki z 1 bitowego na 20 bitowe.

Reasumując

Pisząc ten artykuł chciałem trochę podzielić się z wami swoimi przemyśleniami, a nie wiedzą. Przedstawiłem Wam swój punkt widzenia na instalacje w samochodzie, mam nadzieję, że będzie się Wam to miło czytało i może komuś ten krótki artykuł w czymś pomoże.

Pozdrawiam wszystkich lubiących dobrze posłuchać muzyki.