Home

IX edycja AUTO NOSTALGII

IX edycja Auto Nostalgii odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia w nowej lokalizacji - Global Expo w Warszawie (Modlińska 6D). Na terenie dawnej fabryki FSO na pasjonatów motoryzacji

czytaj więcej...

67 rocznica rozpoczęcia produkcji w FSO

Zapraszamy wszystkich entuzjastów oraz sympatyków FSO na coroczną imprezę z okazji rozpoczęcia produkcji aut na warszawskim Żeraniu.

czytaj więcej...

Autonostalgia 2012

1-3 Czerwca w centrum Targowo-Kongresowym MT Polska odbyła się druga edycji targów zabytkowej motoryzacji Autonostalgia 2012. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

czytaj więcej...

Fotorelacja: XXI Ogólnopolski Zlot FSOAK Toruń 2011

Za nami kolejny udany zlot! Tym razem miejscem na nasze spotkanie był Camping Tramp w Toruniu. Organizatorem zlotu był Czeczun i trzeba mu pogratulować bardzo dobrej organizacji. Pogoda w większości

czytaj więcej...

Fotorelacja: XXI Ogólnopolski Zlot FSOAK Toruń 2011

Za nami kolejny udany zlot! Tym razem miejscem na nasze spotkanie był Camping Tramp w Toruniu. Organizatorem zlotu był Czeczun i trzeba mu pogratulować bardzo dobrej organizacji. Pogoda w większości

czytaj więcej...
http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/366084AN2019.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/406522zt_wydarzenia.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/7313571.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/657332P6016394.JPG http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/631852P8144833.JPG http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/610169P8144837.JPG
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polak ? Węgier dwa bratanki
Wpisany przez Golden   
poniedziałek, 18 kwietnia 2011

?Polak ? Węgier dwa bratanki (?)?

? i uczestnicy opisywanej wyprawy mieli niejednokrotnie możliwość przekonać się o prawdziwości tego powiedzenia.

Na zaproszenie węgierskiego klubu miłośników fiata 125 p delegacja Stowarzyszenia FSOAUTOKLUB w dniach 15-17 kwietnia 2011r. uczestniczyła w, największej na Węgrzech, wystawie klasycznej motoryzacji ?Oldtimer Expo Budapest?. Była to już V edycja tego wydarzenia i w tym roku jednym z przewodnich tematów było 60-cio lecie Fabryki Samochodów Osobowych.

 

Wyruszyliśmy w dniu 13 kwietnia, pod honorowym patronatem Fabryki Samochodów Osobowych S.A. oraz miesięcznika Classic Auto, w ostatecznym składzie: Polonez 2.0, Fiat 125p (uczestnik rajdu ?Złombol 2010?), Polonez Analog, Fiat 132p Mk1 oraz Fiat 132p Mk2. Po słowackiej stronie gór złapał nas śnieg i była to jedyna przygoda po drodze do Budapesztu. W południe 14.04 Byliśmy już w hotelu.

 

Na miejscu trafiliśmy pod opiekę przedstawicieli węgierskiego klubu miłośników fiata 125p oraz dostaliśmy tłumacza, co pozwoliło na swobodną komunikację. Reszta dnia upłynęła na ustawianiu aut w hali i organizacji stoiska. Wieczorem mieliśmy okazję zasmakować specjałów miejscowej kuchni.

W piątek rano ostateczne dopieszczanie stoiska i po południu otwarcie wystawy dla zwiedzających. Czas przed otwarciem wykorzystaliśmy na skrupulatne oglądanie zgromadzonych cudeniek motoryzacji. Oczy same rozbiegały się po parowozowni?, bo trzeba tu wspomnieć, że terenem wystawy było muzeum kolei a halą wspominana parowozownia. Ilość zgromadzonych eksponatów wystarczyłaby na obdzielenie dwóch takich imprez ? organizator wspomina o 230 autach. Plusem wystawy było to, że nie miała typowo muzealnego charakteru. Stoiska były zaaranżowane w bardzo przemyślany sposób z podkreśleniem narodowego charakteru marki. Wystawcy widząc zainteresowanie chętnie otwierali maski i udzielali dodatkowych informacji na temat swoich aut.

W godzinach popołudniowych stoisko FSO odwiedził pierwszy prezes klubu Fiata 125p na Węgrzech: pan Perlaki Istvan, który został uhonorowany okazjonalnym dyplomem i gadżetami klubowymi.

W sobotę 16 kwietnia Węgrzy zabrali nas do oddalonej o 30km do Budapesztu miejscowości Budaörs ? dokładniej do centrum handlowego, na którego parkingu trwała impreza towarzysząca Oldtimer Expo: ?Oldtimer Sokadalom?. Mieliśmy okazję obejrzeć auta, które nie zmieściły się na wystawie głównej ? około 100szt kolejnych perełek motoryzacji z klubów: BMW, Alfa Romeo, American Car, Ford Capri, Citroen, Fiat 500, Fiat 850, Wespa, Jaugar, Lada Zsiguli, Trabant-Wartburg, Polski Fiat 125p. Zwieńczeniem była parada tych aut ulicami Budapesztu i wystawa nad brzegiem Dunaju. Reszta dnia upłynęła na na zwiedzaniu Budapesztu.

W niedzielę przyjechała zapowiadana niespodzianka ? odrestaurowany Ikarus wycieczkowy z 1972 roku, który obwiózł nas po najgłówniejszych zabytkach stolicy. Czuliśmy się jakbyśmy cofnęli się o jakieś 30 lat ? miny przechodniów: bezcenne? Miasto? ? Przepiękne?

Szybki powrót na teren wystawy celem posilenia się i wycieczka do Muzeum Transportu ? także warto zobaczyć. Później nastąpiło oficjalne zakończenie wystawy i trzeba było wyprowadzić się z tej klimatycznej parowozowni.

Wieczorem pożegnalna kolacja z Węgrami i trzeba było udać się na odpoczynek, bo następnego dnia powrót do Polski.

 

Wystawa świetna, profesjonalnie zorganizowana, w klimatycznym miejscu i atmosferze. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci i było tak przez cały pobyt. Chwilami czuliśmy się jak delegacja rządowa J. Spotkanie z miłośnikami FSO z Węgier przyniosło zacieśnienie przyjaźni, co w przyszłości powinno zaowocować wieloma międzynarodowymi spotkaniami, czego sobie i wszystkim miłośnikom FSO życzę.

 

Mariusz Sakowski


Zdjęcia: Leon, Spajk, Bondi