Home

IX edycja AUTO NOSTALGII

IX edycja Auto Nostalgii odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia w nowej lokalizacji - Global Expo w Warszawie (Modlińska 6D). Na terenie dawnej fabryki FSO na pasjonatów motoryzacji

czytaj więcej...

67 rocznica rozpoczęcia produkcji w FSO

Zapraszamy wszystkich entuzjastów oraz sympatyków FSO na coroczną imprezę z okazji rozpoczęcia produkcji aut na warszawskim Żeraniu.

czytaj więcej...

Autonostalgia 2012

1-3 Czerwca w centrum Targowo-Kongresowym MT Polska odbyła się druga edycji targów zabytkowej motoryzacji Autonostalgia 2012. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

czytaj więcej...

Fotorelacja: XXI Ogólnopolski Zlot FSOAK Toruń 2011

Za nami kolejny udany zlot! Tym razem miejscem na nasze spotkanie był Camping Tramp w Toruniu. Organizatorem zlotu był Czeczun i trzeba mu pogratulować bardzo dobrej organizacji. Pogoda w większości

czytaj więcej...

Fotorelacja: XXI Ogólnopolski Zlot FSOAK Toruń 2011

Za nami kolejny udany zlot! Tym razem miejscem na nasze spotkanie był Camping Tramp w Toruniu. Organizatorem zlotu był Czeczun i trzeba mu pogratulować bardzo dobrej organizacji. Pogoda w większości

czytaj więcej...
http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/366084AN2019.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/406522zt_wydarzenia.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/7313571.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/657332P6016394.JPG http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/631852P8144833.JPG http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/610169P8144837.JPG
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stabilizator tylnego mostu
Wpisany przez Serocki   
poniedziałek, 23 maja 2011

Stabilizator tylnego mostu z poloneza kombi powinien być montowany w zwykłych polonezach już w standardzie. Montaż go znacznie likwiduje przechyły na zakrętach a także sprawia, że prowadzenie auta jest znacznie przyjemniejsze i pewniejsze. Most w zwykłym polonezie nie jest przystosowany do montażu stabilizatora. Aby go zamontować należy przygotować uchwyty, które albo przyspawamy albo przykręcimy do mostu. Opisany przeze mnie sposób polega na przyspawaniu, co według mnie zwiększy niezawodność tego połączenia.

 

Potrzebne rzeczy jakie użyjemy do wykonania obejm to:

kształtownik o wymiarach 10cm x 4cm x 4cm,

szlifierka kątowa, wiertarka no i spawarka

No i zestaw stabilizator, łączniki, gumy z obejmami

Zaczynamy od odmierzenia na kształtowniku łuku, który będzie przylegał do mostu.

Średnica mostu wynosi 62mm i taki otwór musimy wykonać.

Po odznaczeniu mazakiem miejsca łuku nacinamy przestrzeń w środku, aby łatwiej można było wyprofilować kształt mostu.

Po usunięciu ząbków, powierzchnie wygładzamy dremelem dla uzyskana żądanego równego kształtu. Kolejnym etapem, będzie wywiercenie otworów na śruby i przyspawanie nakrętek w środku obejmy. Ułatwi to nam montaż i demontaż stabilizatora w aucie. W swoim łączniku zaspawałem przednią i tylną ścianę, aby zwiększyć jego sztywność, lecz nie jest to wymagane.

Gotowy łącznik należy wytrawić np. Cortaninem a następnie pomalować od środka.

Z zewnątrz pomalujemy po przyspawaniu do mostu. Montaż samego stabilizatora to robota na góra 10 minut. Nawet bez kanału jesteśmy w stanie go ściągnąć i założyć.

Przyspawana obejma do mostu.

Aby go przykręcić należy odkręcić 2 nakrętki od kości łączących karoserie z mostem. Po ściągnięciu nakrętek zakładamy łączniki wraz z podkładkami i przykręcamy z powrotem. Stabilizator przykręcamy za pomocą obejm z gumami do wcześniej wykonanych obejm mostu.