Home

IX edycja AUTO NOSTALGII

IX edycja Auto Nostalgii odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia w nowej lokalizacji - Global Expo w Warszawie (Modlińska 6D). Na terenie dawnej fabryki FSO na pasjonatów motoryzacji

czytaj więcej...

67 rocznica rozpoczęcia produkcji w FSO

Zapraszamy wszystkich entuzjastów oraz sympatyków FSO na coroczną imprezę z okazji rozpoczęcia produkcji aut na warszawskim Żeraniu.

czytaj więcej...

Autonostalgia 2012

1-3 Czerwca w centrum Targowo-Kongresowym MT Polska odbyła się druga edycji targów zabytkowej motoryzacji Autonostalgia 2012. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

czytaj więcej...

Fotorelacja: XXI Ogólnopolski Zlot FSOAK Toruń 2011

Za nami kolejny udany zlot! Tym razem miejscem na nasze spotkanie był Camping Tramp w Toruniu. Organizatorem zlotu był Czeczun i trzeba mu pogratulować bardzo dobrej organizacji. Pogoda w większości

czytaj więcej...

Fotorelacja: XXI Ogólnopolski Zlot FSOAK Toruń 2011

Za nami kolejny udany zlot! Tym razem miejscem na nasze spotkanie był Camping Tramp w Toruniu. Organizatorem zlotu był Czeczun i trzeba mu pogratulować bardzo dobrej organizacji. Pogoda w większości

czytaj więcej...
http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/366084AN2019.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/406522zt_wydarzenia.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/7313571.jpg http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/657332P6016394.JPG http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/631852P8144833.JPG http://fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/610169P8144837.JPG
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Relacja ze zlotu na Węgrzech
Wpisany przez Czeczun   
piątek, 05 października 2012
"Polak Węgier dwa bratanki, i do szabli i do szklanki, albo w trudniejszej wersji - Lengyel Magyar két jóbarát, együtt harcol és issza borát. Wspólnego przedsięwzięcia, do którego przygotowania rozpoczęły się w październiku 2011 roku, podjęły się wspólnie Węgierski Klub Fiata 125p oraz Stowarzyszenie FSOAUTOKLUB.
Idea zrodziła się w głowie Erny Lenkorne ? energicznej i przebojowej pani prezes Węgierskiego Klubu Fiata 125p. Mając w pamięci węgiersko ? polskie spotkania aut rodem z FSO nad Balatonem w miejscowości Tihany, które organizowane były cyklicznie w latach 1970 ? 1990 zaproponowała po około 20 latach przerwy ponowny zlot właścicieli żerańskich produktów. Mimo bariery językowej, wielu problemów pojawiających się w trakcie przygotowań udało się ustalić termin spotkania.
Zlot odbył się w dniach 17 ? 20 sierpnia 2012 roku niedaleko urokliwej miejscowości Tihany. Do dyspozycji gości zlotu, którzy przyjechali z Wielkiej Brytanii, Luksemburga, Słowacji, Węgier i Polski był kemping pasujący klimatem do aut, którymi przyjechaliśmy na imprezę. Drewniane domki, namioty, wspólne ogniska, grille i długie rozmowy sprzyjały integracji. Pomagała w tym węgierska gościnność, palinka oraz wspaniała pogoda. Tak minął nam pierwszy dzień ? kompletny relaks po długiej podróży. Z Polski niektóre ekipy miały około tysiąca kilometrów w jedną stronę. W sobotę zorganizowaną kolumną pod eskortą Policji przejechaliśmy do Tihany, gdzie nasze auta były wystawione na parkingu, a liczni turyści mogli do woli je podziwiać, robić im zdjęcia oraz porozmawiać z właścicielami o ich autach. A było z kim rozmawiać ? w Tihany było bardzo wielu turystów z Polski, a także innych krajów ? Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Francji. Wyrazów podziwu i zdumienia, że takie auta bezawaryjnie przejechały taki kawał drogi było bez liku.
Liczne dodatkowe atrakcje przewidziane na sobotę, między innymi zwiedzanie muzeów, a także rejs statkiem dyskotekowym po Balatonie skutecznie wypełniły zlotowiczom czas.
W niedzielę, w miasteczku o nazwie Balatonudvari na boisku lokalnej drużyny piłkarskiej odbyły się konkursy sprawnościowe oraz konkurs wiedzy o FSO. Gościem specjalnym tego dnia był Pan Perlaki Istvan, pierwszy prezes Węgierskiego Klubu Fiata 125p oraz organizator spotkań z lat 1970 ? 1990. Wygłosił krótkie przemówienie oraz wręczył puchary, medale i dyplomy dla zwycięzców konkursów ? jazdy sprawnościowej na czas, zmiany koła na czas, rozpoznawania części FSO i najładniejszego auta zlotu. Następnie mowom pożegnalnym i podziękowaniom za trudy związane z organizacją nie było końca. Tym miłym akcentem zakończyliśmy Międzynarodowy Zlot FSO na Węgrzech. Wszyscy uczestnicy zlotu zostali obdarowani specjalnie na tę okazję przygotowanymi przez Stowarzyszenie FSOAUTOKLUB oraz Węgierski Klub Fiata 125p gadżetami w postaci breloczków w kształcie Fiata 125p, smyczami na klucze oraz naklejkami, a także torbami z logo zlotu. Pamiątki te z pewnością zasilą bogaty zbiór gadżetów związanych z wcześniejszymi zlotami będący w kolekcji Pani Prezes węgierskiego Klubu.
Podsumowując ? na zlot przyjechało około 90 osób, w tym grupa z Polski licząca około 50 osób. Aut było mniej, ale wcale nie znaczy to, że było ich mało. Biorąc pod uwagę odległość i koszty związane z taką wyprawą, można być zadowolonym z frekwencji. Łącznie było około 50 samochodów. Najciekawszymi autami zlotu były niewątpliwie dwa Fiaty 125p Break Montana, czyli 125p kombi z francuskiego rynku. Jeden przyjechał z Luksemburga, drugi zaś ze Słowacji - oba pieczołowicie odrestaurowane wyglądały jakby dopiero co wyjechały z salonu francuskiego dilera ? Chardonnet. Nie można również pominąć Warszawy 223 oraz odrestaurowanych Fiatów 125p z lat 1969 ? 1975 będących w posiadaniu węgierskich przyjaciół. Ciekawym pojazdem był również Polonez Caro z nadbudówką turystyczną, czyniącą zeń prawdziwego campera.
Zlot był wielką przygodą, pierwszym międzynarodowym spotkaniem aut z FSO po przeszło 20 latach. Pomógł nam przetrzeć szlaki i nabrać doświadczenia w organizowaniu podobnych imprez. Niewykluczone, a nawet pewne, jest to, że Stowarzyszenie FSOAUTOKLUB i zagraniczne Kluby zrzeszające właścicieli aut z żerańskiej Fabryki Samochodów Osobowych będą organizowały podobne zloty.
Podziękowania za organizację należą się przede wszystkim Pani Ernie Lenkorne, Borysowi Bilanowi oraz kilku osobom ze Stowarzyszenia FSOAUTOKLUB, dzięki którym udało się przygotować pamiątki, a także niezastąpionej Pani Grażynie, która była naszym tłumaczem. "